Baza wiedzy2018-08-17T16:37:52+02:00

Witamy na stronie poświęconej poszerzaniu wiedzy w tematach którymi zajmuje się firma NOMAD. Postęp technologiczny w ostatnich czasach kroczy tak szybko, że czasem nawet specjaliści w danej branży mają kłopoty z nadążaniem w uzupełnianiu na bieżąco swej wiedzy. Dlatego też przekazanie jej osobom które spotykają się z tematem po raz pierwszy, to naprawdę duże wyzwanie. Nie piszemy podręcznika do “WSZYSTKIEGO”. Poruszamy tu tylko i wyłącznie te tematy o które nasi Klienci regularnie, lub często nas pytają. Tworząc tą stronę kierowaliśmy się przede wszystkim zasadą: “nie zanudzać” !  🙂
Mamy nadzieję, że “Baza wiedzy” spotka się z Państwa uznaniem, a przybliżenie Państwu wiedzy na temat dostępnych technologii pozwoli Wam podejmować dobre decyzje przy doborze właściwych rozwiązań i sprzętu jeszcze przed dokonaniem jego zakupu.

Nowe telefony systemowe na rok 20182019-11-22T15:18:25+01:00

Dnia 22 marca 2018r na przygotowywanym okresowo przez koncern Panasonic spotkaniu dla swych autoryzowanych przedstawicieli działu PBX otrzymaliśmy kilka ciekawych informacji dot. zmian i planowanych nowinek w tymże dziale produkcyjnym. Jedną z nich postanowiliśmy się tu z Państwem podzielić. Choć zdobyte przez nas informacje są dość szczupłe dają jednak obraz tego co czeka nas w najbliższym czasie. Niedawno Panasonic wprowadził na rynek nową serię telefonów SIP’owych serii HDV. Telefony te spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony nabywców ze względu na bardzo udany design, połączony z uznanym od lat interface’m użytkownika. W związku z tym Panasonic postanowił przełożyć design wykonania tych telefonów także na serie telefonów systemowych, dodając do nich pewne zmiany i nowinki konstrukcyjne.

Na dzień dzisiejszy wiadomo już, iż nowe modele ethernetowych telefonów systemowych mają zastąpić sprzedawane aktualnie telefony serii KX-NT55x. I choć nie przekazano nam nic więcej w tym temacie, np. czy produkcja serii KX-NT55x, a być może także serii KX-NT54x i KX-NT560 zostanie w związku z tym zakończona, to jednak wszystko na to wskazuje. Dlaczego? Panasonic poinformował nas, iż planuje także najprostszy model z tej serii czyli KX-NT551 zastąpić telefonem podobnym do opisanego poniżej modelu KX-NT630. Będzie to tani, a więc łatwo dostępny telefon systemowy, pozbawiony przycisków DSS, i bazujący na coraz popularniejszym interface’ie lanowym. Spełnienie tych kryteriów spowoduje większe zainteresowanie nową serią tych telefonów co wywoła nieopłacalność kontynuowania produkcji starych serii, tym bardziej że wsteczna kompatybilność ze starszymi modelami central telefonicznych znając Panasonic’a zostanie jak zawsze zachowana.

Ale to nie koniec zmian. Do telefonicznych central analogowych marki Panasonic dostępny jest aktualnie systemowy telefon KX-T7730. Planowana przez koncern Panasonic zmiana to wyłącznie design tych telefonów oraz zmiana nazwy na KX-AT7730. Zdjęcie tego telefonu umieściliśmy po prawej stronie tego tekstu. Model ten, tak jak i inne telefony systemowe będzie wykonany w stylu serii KX-HDV. I ma to być jedyna zmiana. Elektronika tych telefonów ma pozostać identyczna z telefonami KX-T7730, więc wsteczna kompatybilność ze starszymi modelami central telefonicznych zostanie w 100%-ach zachowana. Nie podano nam żadnych dodatkowych informacji dot. tego telefonu, ale prawdopodobnie tak jak i pozostałe telefony systemowe zapewne dostępny on będzie w kolorze czarnym lub białym, oraz w wersjach z klawiszami opisywanymi tekstem lub ikonkami.

Koncern Panasonic niedawno wprowadził do sprzedaży bezprzewodowy telefon DECT bazujący na protokole SIP znany nam on pod nazwą KX-TGP600. To w zasadzie nie telefon, tylko mała centrala telefoniczna. A jeszcze precyzyjniej zapewne by było gdyby telefon ten nazwać anteną DECT pracującą na bazie ethernetowego protokołu SIP, i udostępniającą łączność SIP dedykowanym słuchawkom DECT. To wspaniały telefon o olbrzymich możliwościach niespotykanych w rozwiązaniach dla zwykłego klienta. Tego typu rozwiązania konstrukcyjne można spotkać dopiero w zaawansowanych technologicznie bezprzewodowych sieciach radiowych dla dużych central telefonicznych. Wprowadzany niedługo zamiennik tego telefonu będzie nosił nazwę KX-TGP700, i różnić się będzie jeszcze większymi możliwościami technologicznymi. Do tej pory telefon ten mógł obsługiwać do max. 8 słuchawek DECT. Jego następca będzie mógł obsługiwać do 10 słuchawek. Dodatkowo do słuchawek zostanie zaimplementowana obsługa przycisków BLF znana z telefonów systemowych jako przyciski DSS. Prawdopodobnie będą one dostępne przez zmienione nieco menu telefonu na wyświetlaczu LCD. Pozostałe funkcje mają zostać takie same jak w modelu KX-TGP600. Wprowadzenie nowego modelu zapewne spowoduje zakończenie sprzedaży starszej jego wersji, lecz nowe słuchawki DECT zachowają pełną kompatybilność z starszymi bazami KX-TGP600.

Jeśli jesteście zainteresowani w/w produktami, zapraszamy do kontaktu z nami telefoniczne, lub mailem. Po pojawieniu się w sprzedaży tych produktów natychmiast umieścimy je w naszym sklepie internetowym (link do sklepu tutaj) dając Państwu możliwość cieszenia się tymi “nowinkami” tak szybko jak to tylko będzie możliwe 🙂

Data publikacji: 23.03.2018r.

Niezbędna przepustowość pasma dla uzyskania połączenia VoIP dobrej jakości2017-06-14T12:06:06+02:00

Ilość danych przesyłana w trakcie rozmowy VoIP zależy od rodzaju używanego protokołu oraz od rodzaju tzw. kodeka uzgodnionego na początku sesji każdego połączenia. Każdy kodek posiada własne wymagania dot. pasma sieciowego, do których należy doliczyć rozmiary nagłówków pakietów. Oprócz wyboru prawidłowego kodeka w odniesieniu do posiadanej przepustowości, należy zagwarantować stabilność pasma wymaganego przez kodek. Niestabilne pasmo powoduje znaczne pogorszenie jakości rozmów i wzrost opóźnień. Jednak biorąc pod uwagę jak niewiele pasma potrzebuje VoIP dla poprawnego działania martwienie się tym problemem jest chyba niepotrzebne. Jedynym krytycznym miejscem w naszej sieci może być wyjście sygnałem VoIP w internet, ale tam najczęściej przesył danych za pomocą VoIP’u, jeśli wogóle jest, to jest śladowy. Poniżej przedstawiamy porównanie realnego zapotrzebowania na przepustowość łącza dla poszczególnych najczęściej stosowanych kodeków wykorzystywanych przez VoIP:

  • G.711 – 107,2 kbps
  • G.722 – 107,2 kbps
  • G.726 – 75,2 kbps
  • G729/G729A – 53,2 kbps
  • G723/G723.1 – od 19,7 kbps do 20,8 kbps
  • iLBC – od 27,7kbps do 36,8 kbps

Mając na względzie fakt, że najwolniejsze i bardzo rzadko już dziś spotykane łącze w naszych sieciach komputerowych ma przepustowość 10Mbps (1Mbps=1000kbps), standardowe to 100Mbps, a skutecznie jest ono już od kilku lat  wypierane przez łącza 1Gbps (czyli 1’000’000kbps) martwienie się przepustowością łącza jest w zasadzie czynnością zbędną, a czas na to stracony lepiej przeznaczyć na spacer lub zabawę z bliskimi nam osobami (lub/oraz zwierzakami) na świeżym powietrzu 🙂

data publikacji – 14.06.2017r.

Sieci komputerowe potrzebują “Switcha”. Jaki kupić?2018-09-23T22:35:35+02:00

Poradnik dla osób które nie są informatykami, a podejmują decyzję zakupu switcha do swej sieci komputerowej.
A Panowie informatycy niech sobie idą poczytać coś innego 🙂

1. Co to wogóle jest switch?

Switch, inaczej zwany przełącznikiem, jest to urządzenie łączące różne sprzęty w jednej sieci komputerowej (np. laptop z drukarką lub serwerem, centralę telefoniczną z telefonem, komputer z internetem, czy kamerę CCTV z nagrywarką). Pełni on funkcję rozgałęźnika dla danych przesyłanych poprzez sieć. W każdej, tylko trochę rozbudowanej sieci, taki switch jest niezbędny. Od każdego gniazdka komputerowego w firmie idzie najczęściej do serwera pojedynczy kabel komputerowy. I gdzie w ten serwer wcisnąć np. 45 kabli ze wszystkich biurek? No właśnie. Po to potrzebne są nam switche.

2. OK, no to jaki switch mam kupić?

Wybór na rynku w zakresie liczby portów, modeli, producentów, a także wykonywanych przez taki sprzęt funkcji jest ogromny. Co wybrać? Dlaczego ten, nie inny? W kilku pytaniach dojdziemy do gotowej odpowiedzi. Odpowiedzi na poniższe pytania będą odpowiedzią co kupić. Jeśli kupowany switch ma spełniać jakieś bardzo wyszukane wymagania proponuję jednak skorzystać z wiedzy zaufanego kompetentnego informatyka, jednak w przynajmniej 90% przypadków uzyskana odpowiedź będzie tą właściwą.

3. Pytania i odpowiedzi:

  • LICZBA PORTÓW w SWITCHU – ile sprzętów chcemy połączyć ze sobą w jedną sieć?
    Odpowiedź poda nam absolutnie minimalną wymaganą ilość portów które powinien mieć nasz switch. Typowe ilości portów w switchu to: 5, 8, 16, 24, lub 48.
  • ZAPAS PORTÓW – czy przewidujemy w przyszłości rozbudowę sieci (o np. dodatkowy laptop)?
    Zawsze warto mieć przynajmniej parę portów wolnych “w zapasie”. W tajemniczy sposób szybko zostają one zawsze wykorzystane 🙂
  • AGREGACJA PORTÓW, STACKOWANIE czy UPLINK – czy nasz switch jest lub może być kolejnym w naszej sieci komputerowej?
    Jeden switch, nawet o dużej ilości portów to czasem jest i tak za mało na nasze potrzeby. Wtedy trzeba kupić kolejny switch i połączyć je jakoś razem. Jak to robimy? Są trzy sposoby. Agregacja portów polega na możliwości połączenia dwóch lub więcej switchy za pomocą więcej niż jednego zwykłego kabla krosowego (patch cord). Zwiększa to przepustowość takiego połączenia pomiędzy dwoma switchami, jednak zabiera nam na te cele wolne porty. Jest także inna, dość stara opcja łączenia switchy w jeden mechanizm zwany stackowaniem. Polega ona na łączeniu switchy w jedną sieć za pomocą dedykowanych do tego specjalnych portów łączących magistrale obu switchy specjalnymi wielożyłowymi kablami. Jednak oba w/w rozwiązania pachną powoli “zabytkiem”, i generalnie są wypierane przez obecność w switchach specjalnych dedykowanych portów do tzw. UPLINKu. Warto więc pomyśleć o tym by nasz switch miał przynajmniej jeden (choć lepiej by było ich więcej) taki dodatkowy dedykowany szybki port 1Gbit lub szybszy (czyli o bardzo szybkiej transmisji) typu RJ45, SFP lub tzw. COMBO (czyli RJ45+SFP). UPLINK powoli wypiera wszystkie inne rozwiązania ze względu na swą prostotę, uniwersalność i kompatybilność pomiędzy różnymi sprzętami różnych producentów.
  • PRĘDKOŚĆ TRANSMISJI – z jaką prędkością powinny pracować porty w naszym switchu?
    Typowa prędkość to 100Mbit czyli tzw. fast ethernet. Jednak powoli ten standard jest wypychany przez switche pracujące z prędkością 1GBit choć dla pracy biurowej nie ma specjalnie to większego uzasadnienia. Ale jakąś decyzję trzeba podjąć 🙂 “Szybciej” niestety oznacza “drożej”.
  • SWITCH ZWYKŁY, INTELIGENTNY, czy ZARZĄDZALNY – czy chcemy, aby nasza sieć była podzielona na grupy o różnych prawach dostępu do różnych informacji lub urządzeń? Np. by nasi klienci mieli wydzielony z naszej sieci bezpieczny dostęp do internetu, ale bez dostępu do naszego serwera z danymi? Czy chcemy mieć pełną kontrolę nad naszą siecią przy jednoczesnym zachowaniu szybkiej możliwości konfiguracji?
    Switche dzielą się na zwykłe, inteligentne i zarządzalne. Switche zwykłe to proste urządzenia nie pozwalające na tworzenie grup uprawnieniowych. Są tanie, ale do prostych sieci zadowalające. Switche inteligentne (zwane także SMART) to bardziej złożone urządzenia mające już możliwości tworzenia w/w grup uprawnieniowych, dodatkowo pozwalają na podgląd tego co dzieje się w naszej sieci na poszczególnych portach. W ramach takiego switcha można tworzyć np. grupy komputerów nie mających ze sobą żadnego kontaktu mimo wpięcia ich w ten sam switch (tzw. VLAN – virtual lan). Switche zwane zarządzalnymi to zaawansowane urządzenia posiadające jeszcze więcej opcji, i możliwości konfiguracyjnych z których może skorzystać tylko wyspecjalizowany informatyk odpowiedzialny za kontrolę i bezpieczeństwo Państwa sieci. Jednak najczęściej switch inteligentny zabezpiecza wszystko co jest nam potrzebne, a jest wyraźniej tańszy niż switch zarządzalny.
  • PoE – czy podłączane do switcha urządzenia będą wymagały zasilania?
    W specyfikacji technicznej tych urządzeń opisane to jest najczęściej jako “PoE” czyli “Power over Ethernet”. PoE to funkcja polegająca na przesyłaniu poza samymi danymi także zasilania do końcowego urządzenia (kamera, telefon, Wi-Fi Access Point itp.) Jeśli tak, to kupowany switch powinien być wyposażony w taką funkcję na tylu portach, na ilu będzie to konieczne. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na moc jaką oferować będzie switch dla urządzeń PoE na każdym porcie osobno, i sumarycznie na wszystkich portach z PoE. Należy zawsze kupować switch o mocy większej niż sumaryczne zapotrzebowanie podłączanych urządzeń. Typowe obciążenie portu przez różne urządzenia wykorzystujące PoE nie przekracza ok 5 watów/port.

Odpowiedzi wystarczy zapisać na kartce, i rozpocząć poszukiwania dostawcy. Prosimy tylko pamiętać że “najtańszy”, to najczęściej nędznej jakości sprzęt. Wasza sieć musi być dobra i bezpieczna. Radzimy nie oszczędzać na takim sprzęcie. Powodzenia.

data publikacji – 12.06.2017r.

PoE – krótki poradnik zasilania via LAN2019-09-11T21:19:46+02:00

PoE – opis standardów i szczegóły techniczne dla ciekawskich

W specyfikacji technicznej większości urządzeń wykorzystujących “PoE” czyli “Power over Ethernet” temat ten jest nie opisywany, poza wymogami dot samego PoE. Ten poradnik ma na celu uczynienie tematu prostym i zrozumiałym. Jest to funkcja polegająca na przesyłaniu kablem LAN w standardzie RJ45 poza samymi danymi także zasilania do końcowego urządzenia (kamera CCTV, telefon ethernetowy, Wi-Fi Access Point itp.)

Zacznijmy od tego że PoE generalnie powinno być podawane przez switch, a nie przez dedykowany zasilacz. Dlaczego?

  • dodatkowy zewnętrzny zasilacz nie daje możliwości zasilania awaryjnego na czas braku prądu (no chyba że ma własny UPS :-),
  • takie zasilanie często wymaga dodatkowo zastosowania adaptera “wstrzykującego” zasilanie w kabel komputerowy,
  • więcej urządzeń to większe prawdopodobieństwo awarii,
  • w/w adapter to dodatkowe złącza na kablu, co zwiększa rezystancję kabla obniżając parametry łącza,
  • adapter wprowadza dodatkowy “słaby punkt” sieci grożąc kłopotami na stykach.

A teraz plusy (bo minusów nie ma) stosowania switch’y z PoE:

  • transmisja zasilania i danych poprzez jeden przewód zmniejsza koszty okablowania i instalacji,
  • gwarantowany minimalny zasięg to 100m przy użyciu odpowiedniego okablowania,
  • wysokie bezpieczeństwo dzięki transmisji niskim napięciem oraz procedurom badania łącza i urządzenia,
  • zabezpieczenia przed podłączeniem napięcia do urządzeń niezgodnych ze standardem,
  • łatwość i prostota instalacji,
  • wsteczna kompatybilność ze starszymi wersjami zasilania via PoE.

Kupowany switch powinien być wyposażony w funkcję PoE na tylu portach, na ilu będzie to konieczne. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na moc jaką oferować będzie switch dla urządzeń PoE na każdym porcie osobno, i sumarycznie na wszystkich portach z PoE. Należy zawsze kupować switch o mocy większej niż sumaryczne zapotrzebowanie podłączanych urządzeń. Typowe obciążenie portu przez różne urządzenia wykorzystujące PoE nie przekracza 5 watów/port.

Wprowadzono 5 klas zasilania w switchach z PoE:
Klasa Moc wyjściowa zasilacza (W) Moc urządzenia końcowego (W)
0 15,4 0,44 -12,95
1 4,0 0,44 – 3,84
2 7,0 3,84 – 6,49
3 15,4 6,49 – 12,95
4 30 12,95 – 25,5

Standard PoE został zoptymalizowany pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Oprócz bezpiecznego zakresu napięć, urządzenia muszą komunikować się według ustalonych procedur. Dzięki takiej komunikacji możliwe do ustalenia jest faktyczne zapotrzebowanie na moc z dokładnością do 1.11W. Urządzenie zasilające co określony czas przesyła informację na temat zapotrzebowania na moc. W 2003 r. organizacja IEEE ustanowiła standard zasilania PoE 802.3af, który został zmodernizowany w 2009 r. do standardu 802.3at. Rozróżnia on typ pierwszy (wcześniejszy 802.3af) i typ drugi o maksymalnej przesyłanej mocy 30W. Daje on możliwość prawie dwukrotnego zwiększenia mocy zasilanych urządzeń. Dzięki temu kamery z mocnymi oświetlaczami podczerwieni, mocno rozbudowane telefony IP z wielkimi wyświetlaczami i kamerami, czy drukarki sieciowe można zasilać po skrętce typowym kablem komputerowym.

Tabela poniżej przedstawia porównanie najważniejszych parametrów obu standardów.
Cecha/standard 802.3af (802.3at typ 1 ) 802.3at typ 2, czyli pełne mocy POE+ 🙂
Moc wyjściowa zasilacza (W) 15.4 30*
Minimalna moc dostępna dla urządzenia końcowego (W)  12.95 25.5*
Napięcie wyjściowe zasilacza (V) 44-57 50-57
Napięcie dostępne dla urządzenia końcowego (V) 37-57 42.5-57
Maksymalny prąd (mA) 350 600
Kompatybilne standardy sieci 10BASE-T, 100BASE-TX oraz 1000BASE-T 10BASE-T, 100BASE-TX oraz 1000BASE-T
Zasięg gwarantowany (m) 100 100
Okablowanie Skrętka min. kat. 3 Skrętka min. kat. 5

*Niektóre firmy stworzyły implementację standardu wykorzystując do przesyłu zasilania 4 pary (np. UPoE firmy Cisco zwane też PPoE). Pozwala to zwiększyć maksymalną moc wyjściowa z zasilacza do 60W, co daje 51W dostępnych dla urządzeń zasilanych (maksymalna strata mocy na linii 100m to 9W). Warto też wspomnieć, że pojawiają się już urządzenia którym wystarcza napięcie zasilania na pułapie 24V, jednak należą one do rzadziej spotykanych.

Schemat połączeń zasilania w switchu z PoE (kolor żółty to typowe PoE, fioletowy to opcjonalne dodatkowe PoE):

OPIS STANDARDÓW PODAWANIA ZASILANIA:
A. Alternative A zwane też End-span.
Standard ten wykorzystuje tylko dwie pary, z czterech par skrętki komputerowej. To piny (styki w gnieździe RJ45)  1 i 2, oraz 3 i 6. Pary te wykorzystywane są jednocześnie do transmisji danych i zasilania. Pozostałe dwie pary pozostają wolne. Ponieważ Ethernet oparty na skrętce używa różnicowego przesyłania sygnałów w każdej parze, to metoda ta nie powoduje zakłócania transmisji danych.
B. Alternative B zwane też Mid-span – stare najbardziej popularne typowe PoE.
Ten standard do zasilania wykorzystuje dwie pozostałe wolne pary, czyli piny 4 i 5 oraz 7 i 8. Ułatwia to rozwiązywanie ewentualnych problemów z zasilaniem przez rozdzielenie przewodów/pinów do transmisji danych z przewodami/pinami zasilającymi.
C. UPoE zwane też 4PPoE.
Tu wszystkie cztery pary skrętki używane są do zasilania podłączonego urządzenia. W standardzie Gigabit Ethernet i szybszych wszystkie cztery pary skrętki wykorzystywane są do transmisji danych, więc zastosowane jednocześnie tryby Alternative A i Alternative B przekazują energię przez pary skrętki, którymi przesyłane są również dane. Pozwala to zastosować wyższą moc do zasilania takich urządzeń jak kamery PTZ, wysokowydajne punkty dostępu sieci bezprzewodowych czy nawet do ładowania baterii w laptopach.

Dodatkowo, poza wyżej wymienionymi technikami przekazywania energii, standard IEEE PoE zapewnia komunikację między urządzeniem zasilającym (ang. Power Sourcing Equipment – PSE) a urządzeniem zasilanym (Powered Device – PD). Ta komunikacja pozwala wykryć źródłu zasilania obecność zgodnego urządzenia i umożliwia urządzeniu zasilanemu i źródłu wynegocjowanie wymaganej lub dostępnej mocy.

Poniżej prezentujemy przykład zastosowania PoE w systemowych telefonach stacjonarnych marki Panasonic. Dzięki wbudowanemu w telefon switchowi zasilanemu z tego samego PoE z którego korzysta telefon pojedyncze łącze LANowe wyposażone w PoE obsługuje przesył danych z i do telefonu, oraz do komputera na biurku docelowego użytkownika. Takie rozwiązanie likwiduje wymóg prowadzenia dodatkowego kabla do telefonu oraz niezależnie do komputera jednocześnie eliminując stosowania dodatkowych zasilaczy do telefonu i switch’a. Korzyści? Brak zbędnych zasilaczy zajmujących gniazdka sieciowe, mniej kabli na i koło biurka, jedno awaryjne zasilanie dzięki któremu nawet jak nie ma prądu to sieć i urządzenia dalej działają, a do tego wychodzi to taniej 🙂

Zasilanie pasywne PoE (a więc nie ze switcha, tylko z dołączanego dodatkowo zasilacza) często sprzedawane z produktami zasilanymi przez PoE:
zewnętrzny zasilacz PoE (pasywne PoE)

Należy zaznaczyć, że pasywne PoE jest niezgodne ze przyjętym standardem i z wielu wyżej wymienionych powodów nie jest zalecane przy realizacji profesjonalnych sieci.

data publikacji – 12.06.2017r / uzupełnienia – 11.09.2019r.

ISDN, VoIP SIP, VoIP H323, czy stara linia analogowa PSTN – co jest najlepsze i dlaczego?2017-07-26T23:32:45+02:00

ISDN, VoIP SIP, VoIP H323, czy stara linia analogowa PSTN – co jest najlepsze jako linia miejska w naszej centrali?

Odpowiedź wcale nie jest taka prosta 🙂 Należy zacząć od zadania sobie pytania: “Jakie mam wymagania co do mej łączności z światem”. Jeśli ma to być łączność niezawodna, o doskonałych parametrach przesyłowych czyli nie deformująca dźwięku i bez chwilowego rwania łączności, nadająca się tak do rozmów jak i transmisji danych (modemy, faksy), i co też bardzo ważne, a cichcem pomijane przez operatorów – szybko łącząca, i nie wprowadzająca zakłóceń przy sterowaniu z użyciem DTMF (wybieranie tonowe) to wybór jest prosty:
♦ ISDN (ang. Integrated Services Digital Network, czyli sieć cyfrowa z integracją usług)
Według nas to bezdyskusyjny nr 1 pod każdym względem. Jest ona dostępna w dwóch wersjach o różnej przepustowości 2B+D (zwane też BRA lub BRI) oraz 30B+D (zwane PRI, lub PRA). Dostępne formy konfiguracji takiego łącza, na czele z usługami MSN i DDI zadowolą każdego, nawet bardzo wymagającego użytkownika. Jest tylko jedno “ALE”. Należy wymusić na dostawcy łącza by oferował łącze “czyste” od hosta do abonenta, a nie pracujące na jakichś tzw. przejściówkach pracujących na bazie internetu. Jeśli nie będą czyste, nie ma sensu inwestować w tą technologię. W takiej sytuacji warto wybrać jako alternatywę dla ISDN’u zwykłe łącza
PSTN czyli stare sprawdzone analogowe łącza telefoniczne. Nie VoIP, a właśnie stary dobry PSTN. Bo to dobra stabilna komunikacja. Nawet jeśli wychodzi drożej. Niestety ostatnio operatorzy telefoniczni zaczynają uciekać od ISDN’u, bo jest to technologia wymagająca co do jakości i stosowania specjalnego sprzętu by świadczyć takie usługi. Ale warto się o to “bić” jeśli potrzebujemy takiego łącza w naszej firmie 🙂
PSTN (Public Switched Telephone Network) – czyli zwykła linia analogowa

To najstarsza forma łączności, ale o bardzo dobrych parametrach, niskiej cenie utrzymania, i nie wymagająca dodatkowych nakładów na kupno sprzętu obsługującego najnowsze technologie. Jednak MUSI być to łącze “czyste”, tak jak w wypadku ISDN’u. To bardzo ważne. Inaczej nie osiągniemy właściwych parametrów łącza, i np. faksa nie prześlemy takim łączem, a i łączenie będzie trwało nieco dłużej. Wielu operatorów oferuje sygnał PSTN, ale pochodzący z transmisji via VoIP, i to VoIP SIP. Tylko abonentowi oferuje sygnał już przekonwertowany. To jakaś pomyłka, i brak szacunku do Klienta. Warto o tym wiedzieć by nie dać się oszukać operatorowi.

Jednak operatorzy telefoniczni knując i kombinując jak wydać mniej, a zarobić więcej, cichcem wepchnęli na rynek łączność internetową. Ma ona mnóstwo zalet, ale też i tyle samo, jeśli nie więcej wad. Nie znaczy to, że to samo zło, ale trzeba być świadomym pewnych ograniczeń zanim wyda się parę złotych na wprowadzenie u siebie takiej technologi. Przy czym pieniądze to jedno, ale źle pracująca linia telefoniczna w firmie, to metoda na jej zabicie, a tego nikt by chyba sobie nie życzył. Dlatego trzeba ją wprowadzać ostrożnie. Nad łącznością internetową pracowano już od dawna. Problemem jest medium, które z natury swej konstrukcji “oferuje” opóźnienia, zaniki w przesyle danych, i – co rzadko jest brane pod uwagę, a w niektórych miejscach jest to niedopuszczalne – bez prądu niestety nie działa. Naukowcy pracując nad tymi przypadłościami już wiele lat temu opracowali taką formę transmisji która gwarantowała prawie to samo co łącze analogowe. Nazwano to protokołem H323. Jednak tu wchodzimy na grunt wymagający nowoczesnego sprzętu i technologii. A to oznacza że musimy zainwestować w urządzenia które sobie z tym poradzą. Dzięki upowszechnieniu się technologii VoIP (Voice over Internet Protocol) ilość sprzętu obsługująca ten rodzaj transmisji telefonicznej wyraźnie wzrosła w ostatnich latach, a ceny na taki sprzęt wyraźnie zeszły w dół do akceptowalnych wartości. Gdyby zależałoby nam na niskiej cenie połączeń, w niektórych przypadkach nawet bezpłatnej, połączeniu nowoczesnych technologii pozwalającej połączyć naszego smartfona z naszą centralą telefoniczną, podłączeniu telefonu wewnętrznego z pracy w naszym domu do pracy zdalnej, przesyle sygnału do naszego telefonu w pracy po kablu na którym już działa nasz firmowy komputer, i wielu innych jeszcze gadżetach technologicznych, postawiłbym na VoIP, i jeśli się da, to na protokół H323.
TELEFONIA INTERNETOWA VoIP H323
To rodzaj łączności internetowej z użyciem transmisji TCP-IP czyli tzw. bezstratnej, czyli niedopuszczającej do utraty ramek z danymi. Dodatkowo nie wymaga postawienia jakiegokolwiek serwera usługi, czyli pozwala on na łączenie dowolnych adresów internetowych nawet bez użycia centrali telefonicznej. Transmisje danych przy pomocy faksa czy modemu też nie są problemem. Niestety łączność przy pomocy H323 ma niestety też swą ciemniejszą stronę, ze wzgl. na wymagane od H323 możliwości konfiguracji, jest droga jeśli chodzi o niezbędny do takiej łączności sprzęt. Cwani operatorzy szybko zdali sobie z tego sprawę, i w moment znaleźli rozwiązanie. Wyszukali sobie “w necie” protokół napisany przez “internetowców” do przesyłu fonii w programach typu czat. Prosty protokół chodzący na transmisji poprzez UDP czyli dopuszczając straty w fonii, mający opóźnienia, i przesyłający dźwięk w sposób mocno okrojony. Obowiązywała tylko jedna zasada – “ma działać”, nie ważne jak, byle dało się pogadać. Protokół SIP.
TELEFONIA INTERNETOWA VoIP SIP
To nie powinno wogóle powstać, ale pieniądz rządzi światem. SIP nieformalnie funkcjonował już dobrych kilka lat, a ciągle nie był oficjalnie standaryzowany i oficjalnie przyjęty jako obowiązujące normy w świecie telefonii. Jednak masowe parcie wszystkich telewizji kablowych oraz tzw. operatorów internetowych sprzedających swe usługi telekomunikacyjne za pomocą protokołu SIP na całym świecie zmusiły w ostatnim czasie rynek telekomunikacyjny do zaakceptowania protokołu SIP jako oficjalnego i standaryzowanego. W zasadzie polegało to tylko na zaakceptowaniu stanu już istniejącego 🙂 I dobrze, że tak się stało. Bo wreszcie wiadomo czego można wymagać, a produkowany przez różnych producentów sprzęt zaczął być ze sobą kompatybilny. Aktualnie SIP stał się podstawową formą łączności internetowej. Ma zastosowanie w przypadku, gdy Klientowi szczególnie zależy na mobilności, oraz niskich kosztach utrzymania, natomiast jakość połączeń nie jest priorytetem – wystarczy, że będzie zadowalająca. Niektórzy producenci dbający o swą markę modyfikują swe urządzenia w taki sposób by omijać przypadłości protokołu SIP. Do takich firm należy Panasonic. Dzięki zastosowanym technologiom udało się temu koncernowi wydusić z protokołu SIP tyle ile się da, a gdy się więcej nie daje, to obchodzi pewne wady tego protokołu stosując własne rozwiązania, lecz zachowując kompatybilność z innymi urządzeniami.

I to by było na tyle. Wyboru trzeba dokonać samemu. Nasze rozwiązania oparte o urządzenia marki Panasonic są idealnymi platformami, jeśli chodzi o zaspokojenia aktualnych i przyszłych potrzeb komunikacyjnych. Oprócz technologii SIP – nowoczesnej, szybkiej, ale niestety stratnej, mają możliwość działania w technologii gwarantującej bezstratne przesyłanie pakietów (H.323), PSTN i ISDN. Ta funkcjonalność powoduje, że urządzenia marki Panasonic są jednymi z najlepszych na świecie. Jeśli jesteś zainteresowany, zapraszamy do kontaktu z nami.

Data publikacji: 1.10.2016r.

Poradnik kupującego centralę – czyli jak wydać mało, a kupić dużo.2017-04-23T16:04:00+02:00

KRÓTKI PORADNIK
jak rozsądnie wydać pieniądze na zakup centrali telefonicznej

Choć temat wygląda na dość skomplikowany, w rzeczywistości jest to bardzo prosta sprawa. Co ciekawe, takie rozwiązania były już od dawna dostępne – ale za ceny delikatnie mówiąc “z kosmosu”. Dzięki zalewowi rynku tanim chińskim, lub koreańskim sprzętem sytuacja się w końcu zmieniła. Topowi producenci sprzętu telekomunikacyjnego wreszcie zrozumieli, że w świecie kryzysów i oszczędności trzeba zaproponować Klientom dobre, nie ograniczane technicznie niczym rozwiązanie tego problemu, ale za godziwe pieniądze. Inaczej prędzej czy później wylecą z tego rynku produktowego 🙂   Po całym dniu kalkulacji różnych rozwiązań doszliśmy do następujących wniosków.
Producent? Panasonic. Dlaczego? A szukasz problemów? A może masz za dużo pieniędzy? No właśnie. Mimo, że to producent nr 1 na świecie w temacie telekomunikacji, to wcale nie jest drogi, a z jego jakością nikt nie wygra. Jeden problem rozwiązany, jedziemy dalej. W zależności od przewidywanej wielkości inwestycji rozsądne wydają się nam następujące warianty rozwiązania problemu:

  1. Masz jedną zwykłą analogową linię telefoniczną i potrzebujesz maksimum 6 telefonów? Zastanów się nad kupnem telefonu bezprzewodowego z kilkoma dodatkowymi słuchawkami. Np. KX-TG6811 plus 4 słuchawki KX-TGA681. Proste i tanie rozwiązanie, i działa od razu bez kosztów instalacji. Dlaczego ten model a nie inny? Weź go w dłonie i chwilę pobaw się nim. Zrozumiesz. I już go nie oddasz 🙂
  2. Opcją do punktu 1-go jest sytuacja gdy zamiast zwykłej analogowej linii telefonicznej masz łącze internetowe i jeden lub więcej numerów tzw. VoIP’owych. Jeśli nie potrzebujesz więcej niż 8 telefonów/linii wewnętrznych to wybór pada na wspaniały bezprzewodowy telefon internetowy KX-TGP600 wyposażony fabrycznie w wiele funkcji centrali telefonicznej. To jedyny znany nam telefon-centralka pozwalający prowadzić jednocześnie do 8-miu niezależnych rozmów w tym samym czasie! Więcej danych na temat tego produktu znajdziesz tutaj.
  3. Jeśli masz kilka linii analogowych, i potrzebujesz do 8 (max. 16-tu) zwykłych telefonów wewnętrznych, warto zastanowić się nad zakupem analogowej centrali KX-TES824. Niska cena sprzętu, a jednak to rozwiązanie o dużych możliwościach w zakresie dostępnych opcji (np. wbudowana karta komunikatów z opcją DISA). Ulotka opisowa produktu tutaj. Na prośbę Klienta możemy przy zakupie sprzętu zaprogramować go wg życzenia Klienta w cenie samego produktu. Tak więc koszta instalacji też można ominąć rozkładając okablowanie samemu.
  4. Opcją do punktu 3-go jest sytuacja gdy oprócz zwykłych łączy telefonicznych, lub też tylko i wyłącznie masz linie VoIP’owe typu SIP (z jednym lub większą ilością numerów). Jeśli nie potrzebujesz więcej niż 24 telefony/linie wewnętrzne to wybór pada na produkt który właśnie jest wprowadzany na nasz rynek. Serwer telekomunikacyjny VoIP model KX-HTS32. To już nie tylko telekomunikacja, ale i obsługa internetu, Wi-Fi i jeszcze wielu innych funkcji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie poświęconej właśnie temu produktowi klikając tutaj. Prawdę mówiąc zapowiada się chyba że będzie to w najbliższym czasie najchętniej kupowany serwer telekomunikacyjny. Sprzedaż z odblokowanymi wszystkimi opcjami /brak licencji/ oraz spore wyposażenie startowe do standardowej łączności, wbudowana i odblokowana integracja z smartfonami, Wi-Fi Access Point i “całe stado” innych funkcji w cenie startowej produktukliknij aby odwiedzić witrynę poświęconą temu produktowi
  5. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś innego, lub większego /nie ważne jak bardzo/, odpowiedź jest prosta. Serwer telekomunikacyjny KX-NS500. Bo inne rozwiązania są gorsze pod różnymi względami, lub po prostu droższe. Niektóre nawet dużo droższe. Może to i brzmi podejrzanie 🙂 ale KX-NS500 to naprawdę tanie, rewelacyjne technologicznie rozwiązanie. Jeśli wymagać będziesz od tego sprzętu mocno wyśrubowanych opcji, prawdopodobnie będą już wbudowane w tanią wersję podstawową. Jeśli nie, zawsze można dokupić licencję, lub kartę dodającą takie możliwości. Ulotkę opisową KX-NS500 można pobrać tutaj, a specyfikację techniczną tego serwera tutaj. Pamiętaj że prospekt zawiera dane dot. pojedynczej niesieciowanej centrali więc jego możliwości nie kończą się na podanych w prospekcie ograniczeniach konstrukcyjnych. Są one sporo większe. Przykładowo produkt ten np. przy pomocy procedury QSIG obsłuży bez problemu np. 1000 linii wewnętrznych, połowa centrali może być w Gdańsku, a druga połowa np. w Hamburgu. A połączonych w ten sposób miejsc może być dużo więcej. QSIG pozwala łączyć także różne modele central/serwerów razem ze sobą. Połączone ze sobą w jeden system przez internet lub intranet będą tworzyć potężne rozwiązanie technologiczne. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie dedykowanej temu produktowi tutaj.

ALE UWAŻAJ (!): cena centrali to prawie zawsze nie tylko cena samego tzw. “startowego kadłubka”, bo sprzęt prawie zawsze wymaga jakiegoś doposażenia o niezbędne elementy jego rozbudowy, lub licencje. Podawanie ceny pustego kadłubka to typowa i dość bezczelna metoda “wabienia Klienta”, i jest to niestety standard w internecie. Poza tym jest jeszcze jeden problem równie ważny – bez prawidłowego oprogramowania go taki sprzęt jest bezwartościowy, a osób dobrze znających się na tym jest naprawdę niewiele w naszym kraju. Bo to bardzo zaawansowana technologicznie elektronika. I z każdym nowym modelem serwera VoIP jest ona coraz bardziej złożona. Dlatego bezwzględnie sprawdź czy sprzedający i instalujący ma właściwe certyfikaty koncernu Panasonic (nasze zobaczysz tutaj), ponadto konsultacje (bezpośrednie lub telefonicznie) przed skompletowaniem sprzętu i dokonaniem zakupu są niezbędne, a przynajmniej bardzo wskazane.

Jeśli jesteś zainteresowany w/w produktami, zapraszamy do kontaktu z nami telefoniczne, mailem, lub zapraszamy do zakupu w naszym sklepie internetowym opcjonalnie wraz z usługą jego oprogramowania i instalacji (link do sklepu tutaj).

Data publikacji: 1.10.2015r. /aktualizacja: 29.09.2016r./

KX-HTS32 – centrum zarządzania łącznością i siecią komputerową dla rynku SOHO2017-04-23T16:04:00+02:00

Szanowni Państwo,

Jako pierwsi w Polsce mamy przyjemność przedstawić Państwu najnowszy hybrydowy serwer telekomunikacyjny Pure-IP, który z końcem 2016 roku koncern Panasonic wprowadza do sprzedaży detalicznej. Jest to urządzenie typu „ALL-IN-ONE” dedykowane głównie dla rynku SOHO. Na rynek europejski (w tym polski) produkt sprzedawany będzie pod nazwą handlową KX-HTS32, lecz będzie można go także spotkać oznaczony jako KX-HTS824 (np. rynek Azji, Ameryki Południowej). Obie nazwy są poprawne. Wielozadaniowość tego produktu, oraz niska cena jak na serwer IP tak bogato wyposażony w różnorakie topowe i wyszukane technologie, stawia go na pierwszym miejscu ponad każdym urządzeniem tego typu innych producentów.

Masz małą firmę lub dom jednorodzinny, i potrzebujesz taniego rozwiązania które zabezpieczy Ci wszystkie potrzeby z zakresu łączności kablowej, bezprzewodowej, telefonii internetowej SIP, podglądu wizualnego, sieci komputerowej kablowej i Wi-Fi oraz przekierowaniami telefonów (w tym także dzwonienia domofonu) na własne komórki gdy jesteś poza swą siedzibą? Mimo iż zabezpieczenie tego wszystkiego za godziwe pieniążki nie jest łatwym przedsięwzięciem, a przecież nikt nie chce (lub czasem nawet nie może) wydać na to dużo pieniędzy, KX-HTS32 będzie idealnym i tanim rozwiązaniem tego problemu.

Do tego urządzenia możesz podłączyć max. 8 linii miejskich analogowych, max. 6 linii VoIP SIP, i max. 24 linie wewnętrzne (dostępne są linie analogowe, VoIP SIP, przez mostek-antenę DECT także telefony (słuchawki) bezprzewodowe, i co najważniejsze – smartfony mające zainstalowaną aplikację telefonu SIP). Ponadto w centralę wbudowany jest router internetowy, bezprzewodowy Wi-Fi Access Point, serwer telekonferencyjny „Meet-Me”, obsługa połączeń video, 4 kanałowa DISA i wielopoziomowy głosowy „Automatyczny Asystent”, oraz poczta głosowa (w tym via e-mail). Serwer posiada także mostek „IP Media Gateway” do darmowej terenowej tzw. wyniesionej łączności za pomocą internetu przez smartfony i telefony SIP poza obiektem gdzie zainstalowana jest centrala.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj… >>
Data publikacji – 31.08.2016r.

Jak mieć nowy Windows 8 lub 10 ze starym menu i interface’m np. z Windows XP legalnie za 0zł2017-04-23T16:04:01+02:00

KRÓTKI PORADNIK
jak niezbyt przyjaznego nam Windows 8, czy 10 przerobić za darmo na zrozumiały Windows 7 lub XP

W Twym nowym komputerze masz nowy “Windows” który Cię irytuje? Obce menu, nie wiadomo co i gdzie jest? Nie mówiąc już o tzw. kafelkach? 🙂 Nie martw się. Pomożemy Ci za darmo przerobić sobie nowy interface “Windows” na zrozumiały, znany Ci od lat interface z “Windows 7” lub “Windows XP”. Oczywiście bez utraty czegokolwiek z nowego systemu operacyjnego. Temat dla laika może wydawać się dość skomplikowany, ale wystarczy zainstalować dostępny za darmo (licencja freeware) na naszej stronie mały programik, który w moment (po zaznaczeniu odpowiednich opcji) przywróci klasyczną kompozycję menu START i wiele innych brakujących nam w nowym Windows detali.

Program Classic Shell to zestaw najważniejszych funkcji i dodatkowych wtyczek, które były dostępne w poprzednich wersjach systemu operacyjnego Windows, a które w nowych Windows usunięto lub zmieniono. Instalując ten program, oprócz wyżej wspomnianego menu Start, możesz przywrócić klasyczny wygląd Eksploratora Windows, przeglądarki Internet Explorer, oraz wiele innych funkcji których brak w nowym systemie.

https://nomad.com.pl/download/software/ClassicShell_4.1.0.jpg

Oczywiście wszelkie opcje możesz dowolnie włączać lub wyłączać wedle własnego uznania. Poniżej zamieszczamy screenshot okna konfiguracyjnego programu Classic Shell. Choć jest tam dostępne wiele opcji, nie powinno być za dużo problemu z ustawieniem tego co potrzebne. Drugi obrazek to Windows 10 z menu z Windows XP. Każdą linijkę menu można tam włączyć/wyłączyć, lub też dodać nowe wedle własnych potrzeb 🙂

https://nomad.com.pl/download/software/ClassicShell_menu.png

https://nomad.com.pl/download/software/ClassicShell_startmenu_win10.png

Aby pobrać program kliknij tutaj »  Następnie zainstaluj go i poświęć chwilę na jego konfigurację. Program ma polski interface więc nie powinno być problemu w zrozumieniu co i gdzie należy kliknąć by przerobić “to czy tamto” 🙂  Życzymy powodzenia mając nadzieję, że rozwiązaliśmy kolejne Państwa problemy. I to za darmo.

Zapraszamy do współpracy.

KX-NTV150 – nowa kamera IP2018-08-17T17:37:27+02:00

Nowa wielofunkcyjna kamera IP – KX-NTV150

Wygodna komunikacja wideo i audio:

  • Wbudowany głośnik, mikrofon i kamera
  • Możliwość nagrywania wideo HD z dźwiękiem
  • Zgodność z systemem Panasonic PBX (tylko KX-NS i KX-NSX)
  • Zgodność ze smartfonami i tabletami do użytku mobilnego
  • Wbudowany moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi
  • Wykrywanie ruchu, głosu i ingerencji w urządzenie
  • Obsługa do 10 połączeń jednocześnie
  • Wbudowane zasilanie PoE
  • Łatwa instalacja i utrzymanie
  • Funkcje zdalnego sterowania kamerą i otwierania drzwi
  • Idealna do zastosowań w pomieszczeniach: w magazynach, fabrykach, sklepach, szpitalach, centrach rekreacji i recepcjach.

Dzięki wbudowanym kamerom, systemowi głośnomówiącemu oraz obsłudze jednoczesnych połączeń wideo i audio wysokiej jakości nowa, wielofunkcyjna seria urządzeń KX-NTV firmy Panasonic rozpoczyna nową erę systemów komunikacji biznesowej.
Niezwykle elastyczny model KX-NTV150 wyposażono w funkcje monitoringu i nagrywania, a łączność z telefonami i tabletami gwarantuje w pełni mobilną komunikację biznesową.

Zgodność z systemem Panasonic PBX:
Kamerę KX-NTV150 można połączyć z systemami Panasonic PBX (KX-NS i KX-NSX) w celu utworzenia pełnego pakietu do komunikacji.

Komunikacja głosowa i wideo:
Wbudowana przeglądarka sieciowa umożliwia wygodną i w pełni zintegrowaną komunikację z gośćmi oraz pracownikami za pośrednictwem kanałów wideo i audio.

Mobilność:
Łączność za pośrednictwem smartfonów i tabletów pozwala na zdalne monitorowanie, nagrywanie, a także obsługę urządzenia.

Monitoring wideo:
Funkcje zdalnego sterowania kamerą oraz nagrywania wideo z dźwiękiem pozwalają firmom na zbieranie istotnych informacji, rozpoznawanie możliwości rozwoju oraz poprawianie produktywności.

Wbudowany moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi:
Dzięki łączności bezprzewodowej kamera KX-NTV150 jest zarówno przenośna, jak i niezwykle łatwa do skonfigurowania w dowolnym miejscu.

Katalog produktowy do pobrania tutaj:

data publikacji – 15.02.2016r.

KX-NTV150 i KX-NTV160 – kamera i domofon systemowy Panasonic2017-04-23T16:04:01+02:00
Inteligentna nowoczesna komunikacja wizualna i głosowa w centralach Panasonic
Nowa wielofunkcyjna seria urządzeń KX-NTV firmy Panasonic rozpoczyna nową erę systemów komunikacji biznesowej. Niezwykle elastyczny model KX-NTV150 pozwala komunikować się z pracownikami lub gośćmi za pośrednictwem kanałów wideo HD oraz audio dzięki wbudowanym kamerom, systemowi głośnomówiącemu i przeglądarce sieciowej. Wyposażono go również w funkcje monitoringu i nagrywania, a zgodność z urządzeniami przenośnymi umożliwia w pełni mobilną komunikację biznesową. Model KX-NTV160 wyposażono we wszystkie powyższe funkcje, a dodatkowo ma również stopień ochrony IP43, dzięki czemu idealnie nadaje się do użytku zewnętrznego. Co więcej, innowacyjną serię KX-NTV można połączyć z systemami Panasonic PBX (KX-NS i KX-NSX) w celu utworzenia pełnego pakietu do komunikacji. Tak jak wszystkie inne produkty firmy Panasonic te uniwersalne modele oferują światowej klasy technologie, niezawodność i ekonomiczność i są odpowiednie dla firm każdej wielkości.

Katalog produktowy do pobrania tutaj:

data publikacji – 15.02.2016r.

 

Sieciowanie central i technologia “One-Look Networking”2017-04-23T16:04:01+02:00

Sieciowanie central i technologia “One-Look Networking”

Sieciowanie to usługa dedykowana przedsiębiorstwom posiadającym oddziały rozlokowane w różnych lokalizacjach oraz/lub tzw. pracowników „zdalnych” czyli pracujących w domu lub w terenie. Usługa ta polega na połączeniu jednej, lub wielu central/serwerów telefonicznych wraz z tzw. sprzętem wyniesionym (czyli zamontowanym w wielu lokalizacjach) w jeden system.

Dzięki technologii “One-Look” Panasonic’a dla administratora systemu całość od strony sprzętu jest tzw. jednym organizmem. Po zalogowaniu do głównej centrali Administrator zarządza całą siecią jak jedną centralą. Dla zwykłych użytkowników wewnątrz systemu także cała infrastruktura sprzętowa jest widoczna jako jedna sieć. W ramach systemu jego użytkownicy (nawet umiejscowieni za granicą) mogą używać jednolitej skróconej numeracji telefonicznej dla numerów wewnętrznych, a łączność odbywa się bezpłatnie. Dlaczego? Bo medium łączącym wszystkie elementy sieci jest internet.

Telefony stosowane w takim systemie mogą być dowolnego rodzaju. Począwszy od typowych analogowych, przez telefony systemowe, telefony typu VoIP (SIP, H323), GSM, aż po własne bezprzewodowe sieci dla telefonów typu DECT i DECT GAP idealne np. do hal produkcyjnych lub dla pracowników mobilnych (np. magazynier).

Sieciowanie to wygoda i prostota rozwiązania. To poszerzony dostęp do pracowników “mobilnych” poprzez darmowe aplikacje instalowane w telefonach komórkowych GSM, a także chyba najważniejszy, bardzo oczekiwany efekt ekonomiczny wdrożenia tej usługi – bezpłatna komunikacja pomiędzy wieloma lokalizacjami danej firmy, dająca dodatkowo możliwość uruchomienia coraz bardziej popularnych tanich stanowisk pracy dla osób pracujących zdalnie np. w domu.

Dziękujemy za uwagę, i zapraszamy do współpracy.

Tytuł

Przejdź do góry